Це торжество прийшло до нас з Візантії, з Царгорода. Суть його полягає у перенесенні з імператорського палацу до храму Софії частини хреста Господнього, що збереглася. Протягом двох тижнів цю святиню носили столицею для очищення міста від епідемії. За допомогою хреста освячували і воду, щоб була чистою. У Київській державі встановився звичай влаштовувати хресні ходи до водоймищ, де вода освячувалась, і після цього всі купалися та купали худобу, щоб очиститися від лихої сили й запобігти хворобам.


Під час цього свята на Богослужінні відбувається винесення хреста на середину храму і вшанування його, а після Літургії – водосвяття.
Цього ж дня Церква вшановує пам’ять семи мучеників Маккавеєвих, матерi їхньої Соломонiї та учителя їхнього Єлеазара (166 р. до Р. Х.). Мучеників звали: Авім, Антонін, Гурій, Елеазар, Евсевон, Адім і Маркелл. Вони всі загинули від сирійського царя Антиоха Єпифана. Прихильний до еллінського культу, цар увів у Єрусалимі та всій Юдеї язичницькі звичаї. Опоганив храм Господній, поставивши в ньому статую Зевса Олімпійського, до поклоніння якому примушував юдеїв.
Багато відійшли тоді від Істинного Бога. Проте були й такі, які глибоко сумували про падіння народу Божого і продовжували вірити в майбутнє пришестя Спасителя. Дев’яносторічний старець законовчитель Єлеазар із твердістю пішов на муки і помер. Таку ж мужність показали його учні – сім братів Маккавеїв та їхня матір Соломонія.
Цей подвиг надихнув Юду Маккавея, він підняв повстання проти Антиоха Єпифана і з Божою поміччю здобув перемогу, очистивши Єрусалимський храм від ідолів. Про всі ці події розповідається в біблійній Другій книзі Маккавеїв.
Також це свято називають Медовий Спас – цього дня святять свіжовикачаний мед і зілля. Як відомо, раніше не було багатьох фармацевтичних препаратів, хворих лікували травами, які обов’язково освячували в храмах. Цей звичай зберігся й до наших днів: люди приходять у церкву з букетом лікарських рослин, який насправді є символом вдячності Творцеві та віри у те, що все в руках Божих. Від цього дня розпочинається двотижневий Успенський піст – Спасівка, який триватиме до 28 серпня – свята Успіння Пресвятої Богородиці.

 

Останнє оновлення ( П'ятниця, 16 серпня 2013, 06:56 )