Через поле України ішла Божа мати…

 

 

Особливими молитвами ми звертаємось до Божої Матері. Прохання до Неї відзначаються сердечністю і теплотою. Свята Православна Церква від самого Різдва Христового і донині возвеличує Богородицю. І Сама заступниця роду людського не перестає молитись і спасати нас. Кожен християнський народ на землі вважає Пречисту своєю Покровителькою. Так продовжують справджуватися слова Писання: ,,Возвеличує душа Моя Господа, і зрадів дух Мій у Бозі, Спасі Моїм, бо зглянувся на смирення раби Своєї, ось-бо віднині ублажатимуть Мене всі роди. Бо вчинив Мені велич Всемогутній, і святе ім’я Його. І милість Його з роду в рід на тих, що бояться Його…”.
І тепер ми, немов свідки земного життя Пресвятої Діви, можемо поглянути на Богородицю через видимі образи – ікони. Відома велика кількість різноманітних ікон із ЇЇ ликом. Церква вірить, що засновником ікономалярства був євангеліст Лука, який першим змалював Богородицю Марію.
Важливою подією в житті нашої Церкви стало надбання Чудотворної ікони Дубенської, яка з благословення високопреосвященійшого Іоанна, митрополита Черкаського і Чигиринського, та владики Євстратія, архієпископа Чернігівського і Ніжинського, з 10 по 19 лютого цього року перебувала у храмах Черкащини. Ця Чудотворна ікона за своєю іконографією належить до поясного типу. Перша згадка про неї датується 1565 роком, коли князь Костянтин Острозький запросив свиту подорожніх на ночівлю до себе. Серед них була незряча жінка, яка самостійно зайшла до кімнати, де була святиня, і приклавшись до неї, прозріла. Князь одразу відправився в монастир і розповів про все ігумену. Зранку відвіз ікону в Дубенський Свято-Преображенський монастир, куди на поклоніння іконі з’їжджалися вірні навіть з Польщі, Білорусії та Молдови.
Перед тим, як монастир мали захопити вороги, монахам явилася Богородиця і наказала вивезти Чудотворний образ на чернігівські землі. Там в одному з містечок лютувала епідемія чуми. І коли навколо нього хресним ходом обнесли ікону, хвороба раптово зникла. Лаврентій Чернігівський свято беріг і шанував ікону, розказуючи про її чудотворну дію. Проте чудеса продовжуються і сьогодні. Так, два роки тому, коли ікона перебувала в Сколе на Львівщині, до неї підвели незрячу жінку. Із храму вона вийшла зціленою, славлячи Господа і Богородицю.
У 2004 році Дубенська ікона замироточила. Тривалий час від парафії до парафії супроводжує чудотворний образ Пречистої священик Свято-Катериненського кафедрального собору м. Чернігів прот. Михаїл Болюк.
Першою Церквою на нашій черкаській землі, яка прийняла ікону, стала парафія Казанської Божої Матері с. Дубова Уманського благочиння. 10 лютого там була відслужена Божественна Літургія. У суботу 11 лютого Дубенська ікона прибула на парафію святих беср. Косьми і Даміана с. Кузьмина Гребля Христинівського району. Дорога до храму того суботнього ранку видалась сонячною і морозною, здавалось сама природа радіє цій надзвичайній події.
11 та 12 лютого Образ знаходився у Свято–Троїцькому храмі м. Умані. Благочинний митрофорний прот. Олександр Гринько з численними віруючими зустрічав Чудотворну ікону. Богослужіння Всенічної і Літургії в храмі відзначились особливим піднесеним настроєм молитви, де біля чудотворного образу зібралось багато віруючих. Настоятель храму отець Олександр у проповіді вказав на те, що така важлива подія відбувається вперше у житті приходу. Зі словом до віруючих також звернувся прот. Михайло, зокрема розповівши про історію Дубенської ікони.
У понеділок 13 лютого Чудотворний образ прибув до Свято–Покровського храму с. Городецьке Уманського благочиння. В цей день на молитву, яку очолював настоятель храму ієрей Миколай Соловей, прийшло багато жителів села, учні місцевої школи та навіть вихованці дитячого садочку.
14 лютого в переддень Стрітення урочисте богослужіння з нагоди приїзду Богородичної ікони відбулося у селі Криві Коліна Тальнівського району. Цей день назавжди залишиться в серцях парафіян та настоятеля храму Воскресіння Христового благочинного свящ. Ярослав Гики. Того ранку, не дивлячись на люту хуртовину, ікона завдяки Божій допомозі вчасно потрапила на Божественну Літургію. Отець Ярослав благословив образом людей і село, таких дорогих його серцю. Тут, завдяки благодійникам і фундаторам Павлу Петровичу Мовчану та його дружині Лідії, у новозбудованому храмі відбуваються Богослужіння, що об’єднують людей навколо Бога і духовних цінностей.
У дванадесяте свято Стрітення Господнього Дубенський образ знаходився у місті Христинівка. У храмі Святої Тройці, який минулого року був освячений Святійшим Патріархом Філаретом, зібралось чисельна громада віруючих, щоб помолитись до Пресвятої. Того дня в храмі протоієреєм Геннадієм у співслужінні з духовенством Христинівського благочиння була відслужена Божественна Літургія на честь Чудотворного образу та здійснено подячний молебень.
16 лютого у четвер молебень до ікони Богородиці був відслужений у с. Христинівка, де молитва зібрала велику кількість жителів села. Завдяки настоятелю храму Різдва Богородиці протоієрею Миколаю був проведений хресний хід від місця будівництва нової церкви до теперішньої парафії. У молитовній ході з чудотворним образом взяли участь усі жителі села. Люди різного віку молились того дня до Пречистої Діви. Благодать Божа привела до церкви і тих, хто раніше не відвідував храм і навіть хреститися не вмів.
17 лютого образ з великою пошаною прибув до церкви Святого Архістратига Михаїла с. Шукайвода Христинівського благочиння. Місцевий священик отець Ігор Гоцуляк з великим трепетом і хресною ходою зустрів Чудотворний образ. Як і на інших парафіях ікону прикрасили квітами і відслужили з нагоди такої великої події Божественну Літургію. Впродовж цілого дня у храмі проводились молебні, а молитовне звернення ,,Пресвятая Богородиця спаси нас” не замовкало до пізнього вечора. Приємно, що до Богородиці впродовж всього часу приступало багато дітей, вселяючи надію у краще життя всім присутнім.
Насамкінець 18 та 19 лютого Дубенський Чудотворний образ знаходився у храмі святих первоверховних апостолів Петра і Павла міста Тальне. Величний храм, будівництво якого закінчилося нещодавно завдяки благодійникам родини Мовчанів, став рідним для багатьох місцевих жителів. І скільки часу перебувала ікона у церкві, стільки не припинялось до неї хода поклоніння православних віруючих.
Справді, значення перебування Дубенського Чудотворного образу на Черкащині годі переоцінити. Пресвята Владичиця немов би Сама відвідала наш край. Укріпила у вірі наших земляків у містах і селах. Згуртувала навколо молитви і священиків, і парафіян. Багатьом дала поштовх до духовної діяльності. Радує, що в переддень Великого посту ця подія не залишилася не поміченою.

Кандидат богослів’я
свящ. Роман Юрченко

www.cherkas.org.ua

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту схвалюється лише за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на нього.

Божий сіяч © 2011